Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy została powołana na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (Dz. U. poz. 1366). Do zadań Komisji należało opracowanie dwóch projektów ustaw: Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy wraz z uzasadnieniami. Komisja była złożona z przedstawicieli nauki i praktyki indywidualnego i zbiorowego prawa pracy wskazanych przez ministra właściwego ds. pracy, reprezentatywne organizacje związkowe oraz reprezentatywne organizacje pracodawców.
Na podstawie § 6 rozporządzenia przewodniczący Komisji, zastępcy przewodniczącego Komisji oraz członkowie Komisji zostali powołani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw pracy.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy w połowie marca br. zakończyła pracę przekazując Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy Kodeks pracy i projekt ustawy Kodeks zbiorowego prawa pracy. Oba dokumenty nie są zatem rządowymi projektami ustaw lecz dokumentami przygotowanymi przez grono ekspertów skupiających przedstawicieli świata nauki i praktyki, w tym także przedstawicieli strony społecznej. Przygotowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy projekty ustaw: Kodeks pracy oraz Kodeks zbiorowego prawa pracy są zamieszczone na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Biuletynie Informacji Publicznej.
Propozycje rozwiązań prawnych zawarte w obu projektach ustaw zostaną wykorzystane w pracach legislacyjnych prowadzonych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W oparciu o wybrane propozycje zostaną przedstawione projekty aktów prawnych etapowo zmieniające przepisy w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. W zakresie indywidualnego prawa pracy będą to w pierwszej kolejności propozycje dotyczące w szczególności czasu pracy.
W sprawie zatrudniania osób na umowy cywilnoprawne w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uprzejmie informuję, że umowy cywilnoprawne są zawierane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z uwzględnieniem zasad określonych w art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, według których wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów, a także w sposób umożliwiający terminową realizację zadań.
W okresie od 01.01.2018 r. do 12.04.2018 r. zostały zawarte 133 umowy cywilnoprawne z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Zawarte umowy dotyczyły:
źródło: http://www.sejm.gov.pl/